YENİKAPI’DA SİNOP RÜZGARI ESTİ…

İstanbul Yenikapı’da SİNDEF ve SİYAD tarafından bu yıl 5.cisi düzenlenen ‘Sinop Tanıtım günleri renkli görüntülere sahne oldu.
Sinop yerel basınını da tam kadro ağırlayan organizasyon’da İl ve ilçe belediyeleri hazırladıkları standlarla görsel şölen sundu.Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (SİYAD) ve Sinop Dernekler Federasyonu’nun (SİNDEF) ev sahipliğinde, bu yıl 5.’si gerçekleştirilen Sinop tanıtım günleri sona erdi. Sinop’un kültürel, tarihi, doğal güzellikleri ile yöresel ürün ve el sanatlarını tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlik büyük ilgi gördü.
Sinop Valiliği koordinesinde, Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği (SİYAD) ve Sinop Dernekler Federasyonu (SİNDEF) organizesinde bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Sinop Tanıtım Günleri, 1-4 Kasım 2018 tarihleri arasında Yenikapı Etkinlik Alanı’nda ziyaretçilerini ağırladı.
Sinop ve ilçelerindeki tarihi ve kültürel mirasları yaşatan özel tasarımların ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu etkinlikte Sinop’tan gelen işletmeler İstanbul’da yaşayan hemşehrilerini, hazırladıkları birbirinden güzel ürünlerle buluşturdu. 1 Kasım itibariyle kapılarını İstanbullulara açan Sinop Tanıtım Günlerini çok sayıda vatandaş ziyaret ederken siyasetçilerde alana gelenler arasındaydı.
Aslen Sinoplu olan CHP Grupbaşkan vekili ve İstanbul Milletvekili Engin Altay, CHP Sinop milletvekili ve TBMM Divan üyesi Barış Karadeniz, Ak Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş, tanıtım günlerinde sürekli orada bulunurken, CHP İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı için ismi geçen Akif Hamzaçebi, Gürsel Tekin gibi çok sayıda siyasetçi de alanda Sinoplularla buluştu.
İstanbul Büyükşehir belediye başkanı Mevlüt Uysal ve ilçe belediye başkanlarınında yoğun ilgi gösterdiği tanıtım günlerinin bu yıl tanıtım ve basın ayağını üstlenen gazeteci Adil Yıldız’da Sinop basınını İstanbul’a taşırken, Hıncal Uluç, Yalçin Doğan, Atilla Gökçe, Ahmet Hakan gibi bir çok ünlü gazeteci Sinop tanıtım günleri ile yakından ilgilenerek gazetesinde yer ayırırken bizzat gelip alandaki etkinliklere katılması dikkat çekti.
PROTOKOL KRİZİNE ERGÜL ÇÖZÜMÜ!
Ulusal ve yerel basının haber bültenlerinde yer alan Sinop Tanıtım günlerinde Sinop Valisi Köksal Şakalar’ın yaşadığı protokol kirizi de Sinop Belediye başkanı baki Ergül’ün araya girmesi ile çözüldü.
Belediyeler tarafından hazırlanan standlarda oldukça ilgi çekti. Boyabat Belediyesi Boyabat’ı adeta maketlerle Yenikapı’ya taşırken, Ayancık Belediyesi Folklorik ekibi, Dikmen Belediyesi su değirmeni tadında Mısır unu satışı, Erfelek belediyesi yeşile bürünmüş orman havası, şelalesi, Gerze belediyesi sakinliği, deniz havası, Saraydüzü belediyesi fotoğrafları, Türkeli yaylaları, Boyabat zengin tarihi, Durağan Türk kimliğini öne çıkartırken Sinop belediyesi etrafına sarılan ona tutunan tüm ilçeler adına girişte; gelenlere bu tarih bu ilçeler bu coğrafya benim gelin gezin diyerek gelenleri kapıda karşılıyordu.
Sinop Ticaret Odası, Sinop Valiliği, Sinopla özdeşleşen el yapımı gemi sanatları, sivil toplum örgütleri, Sinop’un büyük eğitim vakfı olan SEV’de standlar arasında yerini almış Sinop ekonomisi ve doğal güzellikleri ile gelenlere Sinop’u nakış nakış işlerken Sinop tanıtım günleri Gurbette Sinopluyu bir araya getiren buluşturan en önemli etkinliğe SİNDEF, SİYAD ve SİAD bir kez daha imza atıyordu. Yaklaşık 1.5 milyon kişinin ziyaret ettiği ‘Sinop tanıtım Günleri’nde
yapılan konuşmalarda birlik ve beraberlik vurguları yapıldı.
Gurbette yaşayan Sinopluların memleket özlemini giderdiği, İstanbulluların ise Sinop’u tanıma ve Sinop lezzetlerini tatma imkanı bulduğu tanıtım günleri düzenlenen kapanış töreni ile sona erdi.

 

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, Hasan Tuzcu dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbiseGörüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ismail Ulaş dahilGörüntünün olası içeriği: 21 kişi, Muhsin Kahveci ve Rafet Orhan dahil, takım elbiseGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlarGörüntünün olası içeriği: 10 kişi, Nazım Maviş dahilGörüntünün olası içeriği: 12 kişi, gülümseyen insanlar

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Mustafa Eker dahil, gülümseyen insanlarGörüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve kalabalık

Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, Mustafa Eker ve Mehmet Yüksel dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar ve takım elbise

 

Görüntünün olası içeriği: 8 kişi, Emin Adigüzel ve Mustafa Eker dahil, gülümseyen insanlar

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, iç mekan

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 11 kişi, Hasan Tuzcu dahil, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Ismail Ulaş dahil

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, Mustafa Eker dahil, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, oturan insanlar, yemek yiyen insanlar ve yiyecek

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, gökyüzü ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, Mustafa Eker dahil, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, oturan insanlar

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, Yaşar Oran dahil, ayakta duran insanlar ve takım elbise

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Saim Istanbullu dahil, ayakta duran insanlar, takım elbise ve açık hava

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, düğün ve iç mekan

 

12048

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.