YEREL ESNAFA SAHİP ÇIKALIM

Boyabat’ta neredeyse her sokak köşelerine yerleşen ulusal marketlerin ilçede yerel esnafa verdiği zararları nihayet gündeme Boyabat Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Açıkgöz dile getirdi. Oysa bu zarardan sadece Bakkallar nasibini almazken ulusal bazda çalışan bu iş yerlerinin birçok sektörü yaraladığı da Kamuoyu tarafından biliniyor.
Boyabat’ta yaklaşık 35 senedir Bakkallar Esnaf Odası Başkanlığı görevini yürüten Mustafa Açıkgöz, sayıları her geçen gün artan zincir marketlerin yerel esnafı olumsuz yönde etkilediğini belirterek vatandaşları yerel esnafa destek olmaya davet etti.
Boyabat Bakkallar Esnaf Odası Başkanı Mustafa Açıkgöz, Boyabat’ta zincir marketlerin çok fazla, yerel esnafımızın durumu berbat ve günden güne daha da kötüye gittiğini söyledi.
Zincir marketlerin her mahallede bir şubesinin bulunduğunu vurgulayan Açıkgöz; “Her geçen gün bu sayının artması ile bakkal esnafımızın dükkanlarını kapatarak azalmasına neden oluyor. Zincir marketlerin nüfus oranına göre ayarlanmasını istiyoruz. Boyabat’ta yaklaşık 15 zincir market bulunuyor. Bundan 5 sene önce zincir market sayısı sadece 1 iken şuanda bu sayı 15’e kadar çıktı. Bu sayı Boyabat’ın nüfusuna göre çok fazla” dedi.
Açıkgöz; “Biz Boyabat Bakkallar Esnaf Odası olarak hazırladığımız bildirileri dağıtarak vatandaşlarımızdan yerel esnafımıza sahip çıkılmasını istedik. Bakkallarımızı da uyardık. Diğer esnaf arkadaşlarımızı da uyardık ‘sıra size de geliyor’ dedik” diye konuştu.
Açıkgöz sözlerine şöyle devam etti; “Zincir marketlerde herşey satılıyor, bu durum sadece bakkal esnafını ilgilendirmiyor. Diğer esnaflarımız önce bizim uyarılarımızı umursamadı ama şimdi bu durum onları da etkiliyor. Zincir marketlerde kırtasiye, balık, manav, et ürünlerine kadar çeşitli ürünler satılmakta. Bu durum sadece bakkal esnafımızı değil, diğer esnaflarımızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Vatandaşlarımızdan yerel esnafımıza sahip çıkıp, duyarlı olmaya davet ediyorum. Halkımızdan mahalle bakkalından alışveriş yapmalarını istiyorum. Mahalle bakkalı onların düğününe, cenazesine her türlü yardımcı olur. Çocuğumuz için anahtarı mahalle bakkalına bırakırız”. dedi.

12015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.