YEREL MEDYA SAHİPSİZ!

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu PM üyesinin ölümü nedeni ile ertelenen grup toplantısını 7 Mart 2018 tarihinde yaparak yerel medyaya sahip çıktı. Kılıçdaroğlu, “Üç yıldır Basın İlan Kurumu İlanlarına zam yapılmadı, geçinemiyorlar” dedi.

YEREL MEDYA SAHİPSİZ!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu grup toplantısında yaptığı konuşmada yerel medyanın sorunlarına gündeme getirerek sahip çıkılmasını istedi. Kılıçdaroğlu “Bizde bir yaygın medyamız var. Malum gazeteler, Türkiye genelinde yayın yapan gazeteler ve televizyonlar, bir de yerel medya var. Yerel medya âdeta sahipsiz, bu medyanın büyük beklentileri var. Üç yıldır Basın İlan Kurumu ilanlarına zam yapılmadı, geçinemiyorlar. Binlerce kişi çalışıyor yerel medyada, gazetelerde ve televizyonlarda. Ayakta kalmak için, hayata tutunabilmek için olağanüstü çaba harcıyorlar. Elbette ki yerel medyanın desteklenmesi lazım ve bu konuda Türkiye’nin, özellikle iktidarın sağlıklı ve tutarlı adımlar atması lazım, geçmişte atılan adımları desteklemesi lazım. Yerel medya üzerinden tasarruf yapmak doğru değildir, bu demokrasiye zarar verir” ifadelerine yer verdi.

Kılıçdaroğlu; yerel medyanın da yaygın medyanın da güçlü, bağımsız ve özgürce yazmasını isteriz dediği konuşmasında; “Eğer demokrasiyi ayakta tutacaksak, demokrasi hepimiz için zorunlu bir gereksinme ise, demokrasiye sahip çıkmak gibi medyaya da sahip çıkmak zorundayız. Medya üzerindeki baskılara hep birlikte karşı çıkmalıyız. Sadece Cumhuriyet Halk Partililer değil, sendikalar da, sivil toplum örgütleri de medya üzerinde gücün denetimini şu veya bu şekilde eleştirmeliler, daha güçlü eleştirmeliler. Özellikle iktidarın yaptığı her şeyi alkışlayan ve iktidarı eleştirmekten özenle kaçınan bir medya grubunun, en çok demokrasiye zarar verdiğini de kimsenin unutmaması gerekir. Demokrasi hepimiz için, hepimiz için geçerli bir kuraldır. Eğer düşüncelerimizi özgürce ifade edeceksek, haklarımızı rahatlıkla yargıda arayabileceksek, bunun yolu demokrasiden geçiyor” dedi.

12039

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.