YOLUN AÇIK OLSUN HAYRETTİN BAŞKAN…

Bu yıl 26.sı düzenlenen Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali kültür- sanat ve eğlencesi ile bir arada doyumsuz bir festival tadında geçti…
Yerel sanatçılarla usta sanatçıların aynı platformda sahne aldığı her akşam bir ünlü’nün konseri ile renklenen festival doyumsuz yaz gecelerinden birini oluşturuyordu.
31 Mart yerel seçimlerinde Ayancık için önemli vaatleri olan CHP’li belediye başkanı Hayrettin KAYA ilk sınavını başarı ile geçti. Ayancıklıların hasret kaldığı festival tadında festivalle komşu il ve ilçeleri Ayancık’a yığan, ekonomiyi 3 gün boyunca canlı tutan, tanıtıma önemli katkılar sunan festival; göze, kulağa ve sanata hitap ediyordu..
Boyabatlı karikatürist Seyit Saatçi, Sinoplu yazarlar oluşturdukları standlarla farklı ama hem Sinop’u hem Ayancık’ı bütün olarak ele alması bakımından önemli bir göstergeydi.
Festival’da yöresel ürünler, kültürel değerler ve bir o kadar önemli olan söyleşileri, hem bu güne hem geleceğe ışık tutacak düzenlemeleri ile festival Sinop’ta fark yaratan bir pencere oluşturuyordu.
Çünkü; bu gün bir çok noktada festivalleri sadece müziğe odaklayan, sanatçının popülaritesine göre yığılmalar yaşanırken, Ayancık’ın günlük festivalde her kesimden insana hitap ederken yazar da ordaydı karikaturistte, gazeteci de…
Sinoplu yazarlar için oluşturulan standda yazarlar kitaplarını imzalarken onlarla yakında ilgilenen karikatürist Seyit Saatçi’nin standını açan ona yardım eden Ayancık ADD(Atatürkçü Düşünce Derneği) başkanı yazar, Erdoğan ERKAYMAZ abimizin de Ayancık için koşturması görülmeye değerdi..
Emekli ve de idealist bir öğretmen olan Erdoğan abi bu güne kadar 70’in üzerinde ülkeyi gezmiş tecrübesi ve bilgi birikimi ile Ayancık’ta önemli bir mihenk taşı olarak göze çarpan isimlerdendir. Bir makam ve koltuk için ideallarinden vazgeçmeyen idealist yapısı ile Sinop’ta parmakla gösterilebilecek bir isim olan Erdoğan abiye göstermiş olduğu yakın ilgi ve alakadan dolayı da şahsım adına çok teşekkür ediyorum.
Bu güne kadar gittiğim hiç bir yerde resim çektirmek birileri ile görünmek ya da bir yer ayırsınlar diyerek bir talebim asla olmadı. Sessizce gidip, halkın arasında izleyip dönmek istediğim Ayancık festivalinde de dostlarla karşılaştık. Onların sıcak ilgisi bizleri ziyadesi ile mutlu etti. Gece biterken KOLPA konserini bitirmiş sahneden indikten sonra tv programcısı, sunucu ve değerli arkadaşım Cem Başaran AKSAN kızlarımın sanatçı KOLPA ile resim çektirmelerini sağladı. Ayancık Belediye başkanı sayın Hayrettin KAYA ile de orada görüştük. Bizleri ağırlamak istemesine konukseverliğine göstermiş olduğu yakın ilgi ve candan dostluğuna da bu vesile ile teşekkür ediyorum. Sahne aldığı sunuculuğunu yaptığı her programda bizleri onurlandıran kadim dostum Cem Başaran AKSAN’a ilgisi, alakası ve samimi dostluğu için çok teşekkür ediyorum.
Ayancık’ta bir çok festivalda bulundum. Özellikle vatandaşların, katılımcıların çevreye duyarlı davranışları, birbirlerine olan saygıları, protokol diyerek vatandaşı dışarıda bırakan uygulamanın olmaması, bariyerlerin sadece güvenlik ve mesafe için konduğu, görevlilerin herkese eşit ve bir o kadar da samimi güleryüzlü tavırları, polislerin alanda görülmeden kimseye rahatsızlık vermeden yaptığı görev anlayışı ile bir festival geri de kaldı. Organizasyonu ve hazırlanması ile 26. Ayancık Kültür Keten ve Ahşap Festivali’ni düzenleyen başta Ayancık Belediye başkanı Hayrettin KAYA olmak üzere emeği geçenlere de teşekkürlerimi sunuyorum.
Türk siyasetinin en büyük hastalığı bir makama geldikten sonra kişinin tavırlarının, durumlarının değişmeye başlamasıdır. Oysa yanlış her zaman yanlıştır. Siyasette vefa’yı İstanbul’da bir semt adı zannedenler kendi pazarladıkları ve kazdıkları kuyu da elbette boğulacaklardır.
Hayrettin başkan son dönemlerde; tanıdığım kişiliği ve duruşu ile değişmeyen yöre halkı tarafından çok sevilen bir isim olarak öne çıkıyor. 31 Mart yerel seçimlerine giderken halkın güvenini kazanmış kazanmasına kesin gözü ile bakılan KAYA’ya olan güven umarım yaptığı hizmetlerle daha da artar, kazandırdıkları ile de Ayancık’ta bir dönüşümün ve değişimin adresi olur.
Güçlü bir ekibi olan Kaya; spor camiasının yakından tanıdığı özellikle Durağanspor yöneticileri ile yaptığım görüşmelerde güven duydukları, takdir ettikleri bir isim olarak öne çıkıyor. Sosyal alanda iyi bir imaj çizen Kaya, ahşap sanayii de de Ayancık’ı marka haline getirmek, üretmek yöre halkına yeni kazanç kapıları açmak zorundadır. Bölge insanı özellikle mermer sanayiinde güçlü isimlere sahip olan yurt içi ve yurtdışı bağlantıları ile marka olmuş iş adamlarına sahiptir. Üretici birlikleri , orman köylüleri ile oluşturulacak kooperatif yapılanmaları sayesinde Ayancık hem turizm de hem de sanayii alanında ciddi bir atılım yapabilir. Hayrettin başkanın tanıtım toplantısında vaad ettiklerini gerçekleştirmesi soğuk hava deposunu hayata geçirerek köylünün ürettiğine talip olması, değerlendirmesi gibi üretim odaklı projeler Ayancık’ta yeni bir başlangıcın habercisi olacaktır.
Kendisine hizmet edene vefalı olan insanımızda siyasette; nereden, kimden ve hangi partiden olduğuna bakmaksızın kendisine hizmet edenlere karşı vefalıdır. Daha doğrusu vefalı olmak zorundadır.. Değişime gelişime ve yenilenmeye ihtiyaç duyduğunda kendisini yenileyenler varlıklarını sürdürecek olanlardır. Bu gün Ayancık iktidar sonrası yeniden muhalefetle bir değişime hazırlanıyor. Dikmen 2014’de CHP ile bir değişti, ilçe değişti. 2009’da Gerze değişti, kent değişti, Erfelek değişti, hizmet anlayışı değişti, gelişti… Sinop iktidara 2004’de bir kez fırsat verdi, Sinop değişmedi, değiştiremeyenleri ise Sinop değiştirdi… Değişim her dönem gereklidir. Değiştirdiğinizde rekabet olur, hizmet olur. Siyasetinizi bir kenara koyun yerelde hizmet etmiyorsa CHP’yi, AKP’yi, MHP’yi değiştirip, ediyorsa(!?) HDP’yi seçmeyi bildiğin gün hizmetin geldiği gündür.
Goethe; “Güzellik, her yerde hoş karşılanan bir misafirdir” diyor…
Güzel olan güzeldir, güzelliği yaşatan ise bürokrasi de, yönetimde ; ‘marifet iltifata tabidir’ sözlerinde gizlidir. Yapılan doğru işi övmek, yanlışlarda yol gösterici eleştirilerde bulunmak daha güzellerine daha iyilerine gitmeyi sağlar.. Yolunuz açık olsun Hayrettin Başkan, daha gidecek çok yol, kazandıracağın çok hizmet var…

12095

One thought on “YOLUN AÇIK OLSUN HAYRETTİN BAŞKAN…

  • Avatar
    02/08/2019 tarihinde, saat 00:55
    Permalink

    Güzel iltifatlarını biraz da utanarak okudum. Ne diyeyim ben buyum, sorumluluklarımı hayata geçirmeyi borç biliyorum… Güzel kızlarını öpüyor, zarif eşinize sevgilerimi gönderiyorum. Kalemin tükenmesin, okurun bol olsun güzel kardeşim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.