YÖRESEL LEZZETLER GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Sinop Valisi Hasan İpek, 18 Aralık Uluslararası Dünya Göçmenler Günü münasebetiyle Afganistan’lı Göçmen Beşir İbrahimi’ye ait restaurantta düzenlenen etkinliğe katıldı.
İl Göç İdaresi tarafından Beşir Restaurantta hazırlanan etkinlikte, Sinop’ta yaşayan Irak, İran, Suriye ve Afganistan uyruklu göçmenler katılımcılara ülkelerine özgü yemekleri ikram ederek, kendi lezzetlerini tanıttılar.
Vali Hasan İpek, 18 Aralık Uluslararası Dünya Göçmenler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte göçmen vatandaşlarla Tek tek tanışarak, bir süre sohbet etti. Göçmenlere ait Yöresel lezzetleri inceleyerek bilgiler aldı.
Vali İpek, daha sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada Sinop’un tarih boyunca göçmenlere ev sahipliği yapan bir kent olduğunu, Sinop’ta 80 yıl önce Balkanlar ve Kafkasya’dan göç eden vatandaşların bulunduğunu vurguladı. Vali İpek, konuşmasının devamında ‘’Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 2014 ve 2016 verilerine göre, Türkiye’nin en mutlu insanların Sinop’ta yaşadığına işaret ederek, “Resmi rakamlara göre Sinop Türkiye’nin en mutlu insanların yaşadığı kent, sizlerin de burada mutlu olduğunuzu görmek bizi ayrıca mutlu ediyor. Biz de Valilik olarak kentimizde yaşayan göçmen kardeşlerimizin kendi ülkelerine özgü yaptıkları yemekleri tüm Sinoplulara tanıtmak amacıyla böyle bir organizasyon yaptık. İranlı, Iraklı, Afganistanlı hanımlar, beyler hünerlerini sergilediler. Gerçekten her ülkenin kendisine özgü güzel lezzetleri var.’’ dedi.
Yemekleri tattıktan sonra göçmenlerin mutlu şehir Sinop’ta mutluluk içinde yaşamaya devam etmeleri temennisinde bulunan ValiHasan İpek, 18 Aralık Uluslararası Dünya Göçmenler Günü anısına Beşir İbrahimi’ye Sinop’a özgü gemi maketi hediye etti.İranlı ressam göçmen Mehri Khouzani ise Valimiz Hasan İpek’e kendisin yaptığı üzerine resminin çizili olduğu taş hediye etti.
18 Aralık Uluslararası Dünya Göçmenler Günü münasebetiyle Afganistan’lı Göçmen Beşir İbrahimi’ye ait restaurantta düzenlenen etkinliğe Vali Hasan İpek’in yanı sıra, Vali Yardımcısı İzzet Ercan, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Halil Altıntaş, İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Sinop Üniversitesi Rektör Yardımcısı Serap Ustaoğlu Tırıl, Sinop Defterdarı Naci Günaydın, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, Sinop’lu ve göçmen vatandaşlar katıldı.

 

12033

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.