ZAMANIN RUHU

Zaman insanoğluna verilen yeri doldurulamaz müstesna nimetlerden biridir. İnsanın büyümesi, gelişmesi, tekâmülü hep zaman içinde olmuştur. Dolayısıyla insana ve insanın yaptıklarına zaman ayrı bir değer ve incelik katar. Zamanı ve zamanın ruhunu anlayabilen insanın yaptıkları ya da yapmadıkları zamanın ruhuna göre anlamlanır.
Zamanımızda anne baba ve eğitimcilerin yaptıkları çoğu kez iyi niyetin ötesine geçemiyor. Çünkü geleceği büyüten ve eğiten ebeveyn zamanın ruhunu okumaktan aciz kaldılar. Bir bakın çevrenize, herkes evladından dertli. Bir yandan bilim, teknoloji, araştırmalar baş döndürecek hızla artarken, bilgiye ulaşmak bu kadar kolaylaşmışken, özellikle ruhi problemler yerinde saymayı bırakın her geçen gün artar oldu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2020 yılında kalp rahatsızlıklarından sonra en büyük ikinci problem olarak depresyonun yaygınlaşacağını ön görüyor.
Bu itibarla inanıyorum ki ancak zamanı okuyabilen ebeveyn ve eğitimciler geleceğe ait güzel nesiller yetiştirmeyi başarabileceklerdir.
Zamanı okumak derken neyi kastediyorum.
Örneğin facebook, twitter, instagram gibi sosyal paylaşım ağlarının çocuk ve gençleri hatta toplumları ne kadar yoğun bir şekilde etkisi altına alıp yönlendirebileceğinin farkında olunmasını.
Ekranda boy gösteren toplumun milli ve manevi değerleri ile kültürüne mugayir dizi ve programlarının adeta birer Truva atına dönüp bizi içten içe nasıl kemirdiğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini, zamanı okumak derken toplumun dibine dinamit suyu salan, televizyon kanallarını adeta kanal-izasyona döndüren bayağı dizilerin çocuk, genç, aile ve toplum ikliminde oluşturduğu çözülmeleri.
“En iyi reklam insanın ona ulaşılmadığında kendini kötü hissetmesini sağlayan reklamdır” sloganından yola çıkarak, çocuk ve gençleri, moda, marka peşinde canhıraşça koşturan reklam sektörünün acımasız kıyımlarını…
Ebeveyn ve eğitimciler “Çocuklarınızı şimdiki zamana göre değil, onların yaşayacağı zamana göre yetiştirin” diyen ilmin kapısı Hz. Ali’ye (k.v) kulak verilmeli.
Ebeveyn ve eğitimciler zamanın ruhunu anlayıp, geleceği yorumlayacak basireti gösterebilmelidirler. “Öyle bir zamanda yaşıyoruz ki her geçen gün kötüye gidiyor. Her şey bozuldu” diyerek içinde arabesk kokan cümleler kurmadan öte bir şeyler yapmalıdırlar.
Geleceğe dair sorumluluk taşıyanlar, çocuk ve gençleri nelerin ne kadar etkilediğini, onların ruhunda ne gibi onulmaz yaralar açtığını veya açabileceğini göz ardı edemezler. Aksi halde zamanın gerisinde kalma, çağı okuyamama hem yetişkinlere hem de yeni nesillere oldukça ağır bedeller ödetecektir.
Eğitimcileri ve ebeveynleri zamanın ruhunu anlamak ve yaptığı işe ruh katmak için aklını bilgi, gönlünü sevgi ile doldurmalarını salık veriyoruz. Yani zamanın ruhunu anlamak için ruhun zamanı gelmiştir ve geçmektedir demek istiyoruz.
Anlayana…

12010

Ahmet KOCACAN

Ahmet KOCACAN

Eğitimci-Yazar-Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, 1977 yılında Balıkesir’de doğdu. İlköğretim ve ortaöğrenimini doğduğu ilde tamamladı. 2000 yılında 19 Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölümünden lisans diploması ile mezun oldu. Daha sonra Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde “Psikolojik Danışman” unvanıyla görev yaptı. Aynı zamanda yurt içi ve yurt dışında farklı kurum, kuruluş, dernek, seçkin okul, kreş ve dershanelerde öğretmen, öğrenci ve veli odaklı yüzlerce eğitim semineri ve konferanslar düzenledi. Ahmet Kocacan'ın 2010 yılında BEN BISIKLET ISTIYORUM , 2011 yılında BÜYÜDÜKÇE, 2013 yılında DAVRANIŞ REÇETESI, 2015 yılında da IKI GÖNÜL BIR OLUNCA isimli yayınlanmış -şimdilik- dört eseri bulunmaktadır. Bu kitaplar okuyucuların fevkalade beğeni ve takdirini kazanmış ve kazanmaya devam etmektedir. Ahmet Kocacan çocuk ve aile konularında danışmanlık ve yazarlık yapmanın dışında farklı Avrupa ülkelerinde (Almanya, Fransa, Hollanda, Isviçre ve Belçika) seminer ve eğitim çalışmalarında da bulundu. Televizyon programlarına konuk olarak katılarak çocuk eğitimi ve eşler arası ilişkiler konusunda programlar yaptı. Yazar Ahmet KOCACAN, hali hazırda ülke sathında ve Avrupa’da seminer, eğitim ve konferanslar düzenlemenin yanı sıra, sinopşehirgazetesi, duragan57.com, damla.nl isimli yurt içi ve yurt dışında çeşitli gazete ve internet sitelerinde eğitim ve aile konularında köşe yazarlığı da yapmaktadır. Ayrıca Ahmet Kocacan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın gönüllü ve sertifikalı eğiticilerindendir. Kendisi seminer, eğitim, kitap ve yazarlık çalışmalarındaki hedefini, “en büyük derdim, bu toplumun ve çocuklarının mutluluğu ve başarısıdır” sözleriyle özetlemektedir. Psikolojik Danışman Ahmet KOCACAN, Türkiye’nin her yerinden ve Avrupa’dan seminer programları için davetler almanın yanı sıra yeni proje ve kitap çalışmalarına devam etmektedir. Ahmet KOCACAN evli ve iki çocuk babasıdır. Yayınlanmış Eserleri . Ben Bisiklet İstiyorum (3. Baskı) . Büyüdükçe (4.Baskı) . Davranış Reçetesi (2. Baskı) . Iki Gönül Bir Olunca (1. Baskı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.